fbpx
Çalışma Saatleri Pazartesi - Cumartesi: 10.00 - 18.00
Bizi Arayın +90 543 341 79 00
e-mail: info@secilsoylu.com

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesyon; kişinin isteği ve iradesi dışında gelen bir zihin içeriğinden kurtulamadığı, kişiyi rahatsız eden, bilinçli çaba ile kovulamayan düşünce, dürtü veya düşlemlerdir. Bunlar genellikle kişinin mantığına, görüşlerine ve inançlarına ters düşer ve hastalar tarafından çoğu zaman “saçma geldiği” söylenir.

Kompulsiyon; yukarıda tanımlanan düşünce, dürtü ve düşlemleri zihinden uzaklaştırmak ve duyulan kaygıyı gidermek için yapılan davranışsal ya da zihinsel eylemlerdir. Bu eylemler yineleyici şekildedir ve etkisizleştirilmesi ya da korunmak istenen şeylerle gerçekçi bir biçimde ilişkili değildir ya da aşırı düzeydedir. Yapılan eylemler başlangıçta kaygıyı gideriyor gibi görünse de sonrasında yinelenen eylemin kendisi büyük sıkıntı yaratır.

En sık görülen obsesyon-kompülsiyon grupları arasında bulaşma-temizlik, zarar verme-kontrol etme (dua etme, sayı sayma, tekrarlayan kelimeler), simetri-düzenleme, cinsel/dini obsesyonlar- ritüeller ve kaçınmalar, şüphe-kontrol etmedir.

OKB’nin nedenleri arasında travmatik psikolojik yaşantılar; normal zorlayıcı düşüncelerin hatalı değerlendirilmesi ve yorumlanmasının (bilişsel nedenler) yanı sıra; son yıllarda yapılan çalışmalarda genetik ve nörobiyolojik nedenlerin de hastalığın ortaya çıkışında rol oynadığına ilişkin kanıtlar giderek artmaktadır.

Tedavisinde ilaç tedavileri ve psikoterapiler tek başına ya da birlikte yer alabilir. Bilişsel davranışçı terapi, destekleyici psikoterapi sıklıkla kullanılan psikoterapi seçenekleridir.